1 minut czytania
Sztuka wydobywania potencjału

Pszczoła żyje 40 dni i wytwarza łyżeczkę miodu, ale nie o apiologii będzie tu mowa, a o efektywnym zarządzaniu. Każda jednostka, niezależnie od swojego czasu pracy czy indywidualnych zasobów, może wnieść istotny wkład w ogólny sukces zespołu. Rola menedżera polega na umiejętnym zarządzaniu tym potencjałem. 

Przez lata kierowania bardzo różnymi zespołami dziennikarzami, handlowcami, doradcami w różnych strukturach i w różnych warunkach, zawsze opierałam się na swoich wcześniejszych doświadczeniach. Uwzględniałam wiele aspektów, od motywowania i rozwijania talentów po utrzymanie wysokiej jakości pracy i zadowolenia z niej. Rolą menedżera jest poznanie i zrozumienie indywidualnych potrzeb pracowników oraz stworzenie środowiska, w którym będą mogli jak najlepiej wykorzystać swoje umiejętności. 

Kluczowym zadaniem menedżera jest motywowanie pracowników. Dzięki odpowiedniemu wsparciu mamy zespoły bardziej produktywne i zaangażowane. W tym kontekście znaczenie ma zarówno motywacja finansowa, jak i pozafinansowa. Rozpoznanie i docenienie wysiłków pracowników, oferowanie możliwości rozwoju zawodowego i tworzenie wspierającego środowiska pracy, to tylko niektóre z metod, które mogą zwiększyć motywację. 

Pamiętajmy również o  inwestowaniu w rozwój pracowników. Zidentyfikowanie obszarów, w których członkowie zespołu mogą się rozwijać, oraz zapewnienie odpowiedniego szkolenia i wsparcia poprawi ich umiejętności, a co za tym zwiększy ich wartość dla organizacji. We współczesnym coraz bardziej cyfrowym świecie, warto zainwestować w podwyższanie kwalifikacji i rozszerzanie kompetencji pracowników. 

Jedną z najtrudniejszych czynności w zarządzaniu – co zresztą mogę potwierdzić na podstawie moich rozmów z uczestnikami studiów MBA - jest delegowanie zadań. Szefowie powinni precyzyjnie przydzielać zadania pracownikom, uwzględniając ich umiejętności i zainteresowania. Jest to też informacja dla podwładnych, że przełożony obdarza ich zaufaniem i uwzględnia ich kwalifikacje. Jednak pamiętajmy, że efektywne delegowanie wymaga jasnej komunikacji, określenia oczekiwań oraz zapewnienia wsparcia. Zawsze jako szefowie sprawdzajmy czy nasze polecenie zostało właściwie zrozumiane. Bo przecież dzięki dobrej komunikacji unikniemy nieporozumień w wielu sytuacjach, a powierzone zadania zostaną prawidłowo zrealizowane. 

Skuteczna komunikacja pozwoli także na regularne udzielanie konstruktywnego feedbacku. Menedżerowie powinni informować pracowników o ich postępach, doceniać ich osiągnięcia i wskazywać obszary do poprawy. Dzięki temu każdy w zespole będzie miał jasny obraz swoich wyników i wiedzą, nad czym powinien pracować.