1 minut czytania
Bezpieczeństwo zdrowotne kobiet – priorytet czy wciąż temat drugoplanowy?

Zdrowie kobiet w Unii Europejskiej to temat, który wraca jak bumerang przy okazji kampanii politycznych, debat eksperckich i kolejnych raportów świadczących o tym, że równość w dostępie do opieki zdrowotnej wciąż pozostaje teorią. Czy Europa rzeczywiście traktuje profilaktykę i zdrowie kobiet jako priorytet, czy też jedynie jako wygodne hasło? 

Choroby serca – niedoceniane zagrożenie 

Chociaż to nowotwory często pojawiają się w medialnych kampaniach profilaktycznych, to choroby sercowo-naczyniowe pozostają główną przyczyną zgonów wśród kobiet. Choroby układu sercowo-naczyniowego pozostają główną przyczyną zgonów w Polsce, odpowiadając za około 34,8% wszystkich zgonów. 


Niestety, Polacy umierają z powodu chorób sercowo-naczyniowych prawie dwukrotnie częściej niż mieszkańcy pozostałych krajów Unii Europejskiej. Problem w tym, że wciąż pokutuje przekonanie, że to mężczyźni powinni bardziej martwić się swoim sercem. Efekt? Kobiety rzadziej zgłaszają się na badania, a lekarze rzadziej diagnozują u nich problemy kardiologiczne na wczesnym etapie. W 2020 roku były one przyczyną 41% zgonów wśród kobiet i 33% wśród mężczyzn. 

Zdrowie psychiczne – tabu, które trzeba przełamać 

Kobiety częściej niż mężczyźni doświadczają zaburzeń lękowych i depresyjnych. Wpływają na to nie tylko czynniki biologiczne, ale także społeczne: presja ról żony, matki, pracownicy, a często wszystkiego naraz. Niestety, wsparcie w tym zakresie nadal pozostawia wiele do życzenia. Dostęp do psychoterapii czy psychiatry bywa kosztowny i ograniczony, a temat zdrowia psychicznego wciąż jest w wielu krajach UE traktowany jako temat wstydliwy. 

Zdrowie reprodukcyjne – wciąż nierówne standardy 

Dostęp do antykoncepcji, opieki prenatalnej czy leczenia niepłodności w UE zależy nie tylko od statusu społeczno-ekonomicznego, ale również od szeroko pojętych przekonań politycznych i kulturowych. Są kraje, w których świadczenia te są dostępne na wyciągnięcie ręki, ale są też takie, gdzie kobieta musi pokonywać biurokratyczne i społeczne bariery, by skorzystać z podstawowej opieki. 

Temat Bezpieczeństwa zdrowotnego kobiet zostanie poruszony w jednym z paneli dyskusyjnych w tracie konferencji organizowanej przez Instytut Rozwoju Spraw Społecznych oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny już w najbliższy piątek 21 lutego w Warszawie 



Zapraszam do rejestrowana się na konferencję Zdrowie i Bezpieczeństwo dla Przyszłości - Path To Presidency