Kluczem do sukcesu zawodowego staje się elastyczność i zdolność do ciągłego dostosowywania swoich kompetencji do nowych realiów rynkowych. Eksperci zwracają uwagę, że w nadchodzących latach konieczność szybkiej adaptacji będzie jeszcze bardziej widoczna, niż miało to miejsce w ostatnich dekadach. Aby sprostać wymaganiom przyszłości, musimy być gotowi na ciągłe doskonalenie swoich umiejętności, nabywanie nowej wiedzy, a nawet przebranżowienie.
Wraz z rozwojem, wdrażanymi innowacjami, ilością przetwarzanych danych, zmieniającymi się formami wymiany doświadczeń i wszelkich informacji co raz większe znaczenie ma właśnie zdobycie umiejętności technologicznych, analitycznych oraz miękkich, takich jak komunikacja i współpraca w zróżnicowanych zespołach.
Już teraz widzimy, że cyfryzacja, automatyzacja i robotyzacja będą wymagały od pracowników nowych, bardziej zaawansowanych umiejętności. Dlatego coraz więcej szefów firm, zarządzających, którym zależy na rozwoju i osiągnięciu sukcesu rynkowego zwraca uwagę na potrzebę kształcenia ustawicznego i inwestowania w edukację, aby pracownicy mogli sprostać nowym wymaganiom.
Dlaczego elastyczność jest kluczowa?
Wspomniane wprowadzanie ulepszeń technicznych i informatycznych, globalizacja oraz zmieniające się oczekiwania społeczne wpływają na niemal wszystkie aspekty rynku pracy. I dlatego pracownicy powinni być gotowi, że zacznie się od nich wymagać nabywania nowych umiejętności - szczególnie z obszaru analiz, IT i zarzadzania projektami.
Kolejne rozwiązanie, by pozostać na rynku prący to przebranżowienie. W niektórych przypadkach konieczne może być całkowita zmiana ścieżki kariery, zwłaszcza w sektorach, które są najbardziej narażone na automatyzację.
Równie ważna stanie się też gotowość do podjęcia decyzji o zmianie miejsca zamieszkania czy też częstych podróży. Co prawda praca zdalna oraz globalizacja otwierają nowe możliwości, ale jednocześnie wymagają gotowości do pracy w różnych lokalizacjach i w międzynarodowych zespołach.
Co zrobić, żeby być gotowym do zmian na rynku pracy?
Przede wszystkim inwestować w kursy, studia podyplomowe oraz szkolenia zawodowe. Pomocna będzie znajomość narzędzi i technologii, takich jak sztuczna inteligencja, analiza danych czy technologie chmurowe, bo to często nieodzowna wiedza w wielu zawodach.
Oczywiście wciąż ważne jest budowanie silnych sieci zawodowych oraz korzystania z doświadczeń ekspertów, mentorów, doradców personalnych, którzy mogą pomóc w zrozumieniu, jakie umiejętności są aktualnie najbardziej pożądane i jak najlepiej je nabyć.