1 minut czytania
Uzależnieni od mediów społecznościowych

Media społecznościowe stały się nieodłącznym elementem naszej codziennej komunikacji ze światem. Ich popularność stale rośnie, a my stajemy się niewolnikami sieci coraz bardziej od niej uzależnieni. 

Co nas aż tak przyciąga?   

Po pierwsze interaktywność, bo użytkownicy mogą komentować, udostępniać i reagować na treści. Po drugie możliwość natychmiastowej aktualizacji i śledzenie najnowszych informacji. Po trzecie prostota i szybkość pozwalająca na to, że każdy może stać twórcą treści i dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. I po czwarte dzięki mediom społecznościowym możemy łatwo nawiązywać i utrzymywać kontakty z innymi ludźmi. Dzięki mediom społecznościowym granice między twórcą a odbiorcą treści niemalże zanikają. Każdy może być jednocześnie konsumentem oraz twórcą. 

Czy wiek ma znaczenie? 

Poszczególne platformy przyciągają różne pokolenia. 

Facebook 

Teoretycznie skierowany jest do 25-34 latków, ale działa już od 20 lat więc użytkownicy też się postarzeli i wiek się przesuwa w stronę 45-64. Facebook jest wykorzystywany głownie jako narzędzie do kontaktu ze znajomymi i oczywiście z rodziną, stanowi także źródło informacji i lokalnego marketingu. 

Instagram 

Instagram jako młodszy, bo działa od 14 lat, cieszy się zainteresowaniem osób około trzydziestoletnich, choć jest też atrakcyjny dla dużo młodszego pokolenia, nawet 13-17 latków.  Platforma stała się świetnym miejscem do prezentacji stylu życia i mody, promocji marek. Wykorzystywana w kampaniach i jako popularne narzędzie dla influencerów. Ważne, że od jakiegoś czasu aktywnie używana w komunikacji usług profesjonalnych m.in. dla szkoleniowców, trenerów, lekarzy. 

Twitter (X) 

Pełnoletni Twitter, a właściwie już po zmianach X przyciąga użytkowników zainteresowanych aktualnymi wiadomościami, dyskusjami i opiniami. Popularny jest wśród osób zaangażowanych politycznie, dziennikarzy oraz twórców treści. Korzystają z niego osoby w różnym wieku zainteresowanych informacjami i opiniami innych. Kierowany jest do grupy wiekowej 25 -34, ale ta rozpiętość jest dużo większa, bo szacuje się, że od 18 do 49 lat.  

TikTok 

To ośmioletnia platforma głownie dla młodych użytkowników 13-24 letnich. Choć oczywiście rośnie zainteresowanie starszych w wieku 25-34 lata. Format wideo, kreatywność i funkcje społeczne czynią tę platformę atrakcyjnym miejscem dla młodych pokoleń. 

YouTube 

Nasz 19-latek jest platformą, na której każdy znajdzie coś dla siebie, od dzieci po seniorów. Główna grupa wiekowa to 18-34 lata, ale to uniwersalna platforma, która przyciąga widzów w każdym wieku ze względu na różnorodność treści, takich jak edukacja, rozrywka, muzyka i vlogi. 

LinkedIn 

21 letnia platforma jest traktowana jako profesjonalna sieć skupiająca głównie osoby rozwijające kariery zawodowe i prowadzące działalność biznesową. Tak więc popularna jest wśród osób z grup wiekowych 25-54 lata, czynnych zawodowo. Choć trzeba pamiętać, że wiele osób z grupy 40-60 lat pomimo obecności na tej platformie nie jest zaangażowana w komunikację osobiście a poprzez wydelegowane do budowania ich wizerunku osoby czy to pr-owców, czy zewnętrzne firmy. 

Snapchat 

To platforma przede wszystkim dla nastolatków wykorzystywana głównie do dzielenia się chwilowymi zdjęciami i filmikami oraz do komunikacji ze znajomymi w luźniejszy sposób. 

Pinterest Już 14-letnia platforma popularna głownie wśród kobiet w wieku od 25 do 54 lat. Pinterest jest świetnym miejscem inspiracji i planowania (mody, jedzenia, dekoracji). 


Każda z tych platform charakteryzuje się specyficznymi wzorcami użytkowania i różnymi preferencjami pokoleniowymi. A która z nich jest najbliższa Tobie i najczęściej z niej korzystasz?