1 minut czytania
Nie bójmy się krytyki

Droga do doskonałości wymaga ciągłego podwyższania swoich umiejętności. Jednym ze sposobów, aby ulepszyć warsztat mówcy, jest skuteczne korzystanie z krytyki i pochwał. 

Akceptuj konstruktywną krytykę 

Na początku przyjmijmy do wiadomości, że krytyka może być bardzo pomocna. Nie irytujmy się uwagami czy sugestiami, ale starajmy się postrzegać je jako okazję do nauki i doskonalenia. Przeanalizowanie konstruktywnych uwag może nam pomóc, ponieważ w ten sposób uzyskujemy wiedzę o tym co powinniśmy poprawić. 

Odpowiedzmy na pytania: 

- W jakim aspekcie wystąpienia zostałem/zostałam skrytykowany/a? - Jakie były główne uwagi co do mojego wystąpienia?
- Jak mogę wdrożyć te sugestie w swoje przyszłe prezentacje? 

Wykorzystaj feedback od publiczności 

Często po wystąpieniu otrzymujemy feedback od publiczności. Mogą to być dodatkowo zadawane pytania, ale i komentarza lub pochwały. Pamiętaj, że słuchacze są najważniejszą grupą docelową i ich opinie są cennym źródłem informacji. 

Doceniaj uwagi i pochwały 

Nie tylko krytyka jest ważna, ale warto również doceniać pochwały, które otrzymujemy. To one nas motywują, ale również wskazują czy wystąpienie się podobało. Można podpytać uczestników, która część wystąpienia najbardziej się podobała, co zapamiętali, jakie umiejętności mówcy szczególnie ich zaintrygowały.


Chcesz być doskonałym mówcą? Skorzystaj z porad zawartych w ebooku

Od tremy do pewności siebie. Jak pokonać strach przed publicznym wystąpieniem - Rita Schultz | Ebook Sklep EMPIK.COM