1 minut czytania
Mowa ciała - klucz do skutecznej prezentacji

Jesteś gotowy, aby zrobić wrażenie na publiczności? Czy wiesz, że kluczem do udanej prezentacji nie jest tylko to, co mówisz, ale także to, jak się zachowujesz? 

Mowa ciała odgrywa ważną rolę w procesie przekazywania informacji i budowania więzi z odbiorcami. 

Ja jestem bardzo energiczną osobą i swoją dynamikę wykorzystuję prowadząc gale, występując przed publicznością, czy też prowadząc szkolenia lub wykłady. To element mojej osobowości. Choć nie ukrywam, że staram się stopować tę energię , a to stając za mównicą, a to trzymając w ręku mikrofon, Ale każdy musi odnaleźć się w swojej ekspresji, szkolić się w jej pobudzeniu lub ujarzmieniu i wyciszeniu.




Zacząć trzeba od pozytywnej postawy ciała, bo odzwierciedla siłę, pewność siebie i zaangażowanie. Kolejna ważna kwestia to gesty. Ekspresja jest jak dodatkowy język, który możesz wykorzystać. Odpowiednia synchronizacja gestów z werbalnym przekazem, pozwoli podkreślać istotne punkty i utrzymać uwagę publiczności. 




Również sama przestrzeń sceny może być sprzymierzeńcem. Należy dostosować dynamikę, swoje ruchy do poszczególnych etapów prezentacji, czy to przechadzając się po scenie, czy to gestykulując, tak by w ten sposób dodatkowo zwiększyć zaangażowanie publiczności. 

I docieramy do mimiki - to chyba jeden z najtrudniejszych elementów – przynajmniej dla mnie. Mimika twarzy i kontakt wzrokowy mogą wyrażać więcej niż tysiąc słów. Nie jest łatwo utrzymywać odpowiedni wyraz twarzy. Ludzie obserwują nas i widzą nasze emocje, czasem niekontrolowane grymasy, zmarszczone czoło, zaskoczenie, zadowolenie, smutek, ale i niepewność, zdziwienie, strach, więc musimy nauczyć się jak nad nimi panować, by nasz przekaz był spójny z treścią naszego wystąpienia.   


Mowa ciała to niezwykle ważny element każdej udanej prezentacji. Dzięki świadomemu wykorzystaniu gestów, ekspresji twarzy i przestrzeni, możemy wzmocnić swoje przekazy, angażując publiczność